Powered by Smartsupp

Co jest konieczne do wytoczenia powództwa?

Jeżeli znajdujemy się w sytuacji, w której zaczynamy rozważać wniesienie pozwu, musimy pamiętać o kilku kluczowych elementach, które będą miały istotny wpływ na szanse powodzenia przed sądem. Oczywiście ważne są przepisy i podstawa prawna naszego roszczenia, ale równie ważne są dowody, które możemy przedstawić przed sądem.

Pamiętajmy, że jeżeli wniesiemy pozew, który zostanie oddalony – będziemy musieli, jako strona powodowa, ponieść koszty procesu. W szczególności chodzi o opłatę sądową, która w sprawach o wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia powyżej 20 000 zł wynosi 5 % tej wartości. Do tego dochodzą koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej, oraz ewentualne koszty np. wynagrodzenia biegłego, jeżeli był w sprawie powołany. 

Warto więc przed podjęciem decyzji o wniesieniu pozwu rozważyć, jakie są szanse na to, że sąd wyda rozstrzygnięcie, o jakie wnosimy. Przy szacowaniu szans powodzenia naszej sprawy musimy uwzględnić przede wszystkim przepisy, na jakich opieramy swoje roszczenie i  zawsze zweryfikować, czy nie doszło do przedawnienia (wtedy nawet jeżeli nasze roszczenie ma swoje podstawy i jest udowodnione, sprawa zostanie przegrana, a my jako powód zostaniemy obciążeniu kosztami procesu). 

Normy prawne wynikające z przepisów skonstruowane są w taki sposób, że by z nich skorzystać, musimy sformułować określone twierdzenia, a twierdzenia te muszą wynikać z przedstawionych w toku procesu dowodów.

Innymi słowy, nie wystarczy nasze subiektywne przekonanie, że „jesteśmy w prawie” i np. określona suma nam się od pozwanego należy (w przypadku roszczenia o zapłatę). Z pozwu musi wynikać, dlaczego pozwany ma spełnić nasze roszczenie oraz co jest dowodem na to, że nasze twierdzenia maja pokrycie w rzeczywistości.

Oczywiście – możemy wykazywać nasze racje przytaczając najrozmaitsze dowody (choć pamiętajmy o podstawie do pominięcia dowodów spóźnionych, w szczególności w postępowaniu gospodarczym), przedkładać korespondencję, maile, umowy, przywoływać świadków, wnosić o opinie biegłych, przeprowadzenie oględzin itd. natomiast sąd, wydając rozstrzygnięcie bierze pod uwagę całokształt materiału dowodowego.

Przed podjęciem decyzji o wniesieniu pozwu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dysponujemy odpowiednim materiałem dowodowym, który pozwoli wykazać i potwierdzić nasze twierdzenia. Jest to płaszczyzna odrębna od samej oceny prawnej, ale na pewno nie mniej ważna. Dopiero po zapoznaniu się z materiałem dowodowym można podjąć świadomą decyzję i wstępnie oszacować szanse na uwzględnienie powództwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *