Powered by Smartsupp

Dlaczego przy zmianie wpisu do KRS dla niektórych spółek system PRS przymusza do zmiany w zakresie kodów PKD?

Dla wielu użytkowników Portalu Rejestrów Sądowych, którzy dokonują zmian w KRS zdziwienie może budzić fakt, że w niektórych sytuacjach system wymusza dokonanie zmian w zakresie wybranych kodów PKD, nawet jeżeli nasz wniosek obejmuje zupełnie innych zakres – np. chcemy tylko zgłosić zmianę adresu lub składu zarządu. Jak się okazuje nie jest to błąd techniczny, a konsekwencja nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 26 czerwca 2014 r. 

Przywoływana powyżej ustawa nowelizująca z 2014 r. wprowadzała zasadę, zgodnie z którą do KRS można wpisać maksymalnie 10 pozycji kodów PKD, w tym jedno PKD określające działalność przeważającą – niezależnie od tego, czy oraz ile kodów PKD wskazano w umowie spółki. Nowelizacja ta weszła w życie z dniem 1 grudnia 2014 r. i każda nowa spółka, która była rejestrowana w KRS po tej dacie musiała zawierać katalog kodów PKD dostosowany do zasad wynikających z nowelizacji.

Pozostała jednak cała rzesza spółek, które były zgłaszane do KRS jeszcze przed dniem 1 grudnia 2014 r., które miały wpisane kody PKD niezgodnie z nowelizacją (tzn. kodów PKD było więcej niż 10 lub nie wskazano PKD działalności przeważającej). W takich sytuacjach art. 9 ust. 2 ustawy nowelizującej przewidział 5 letni termin na dostosowanie wpisu w zakresie kodów PKD do nowych zasad:

Jeżeli więc w spółce, która została wpisana do KRS przed dniem 1 grudnia 2024 r. dotychczas nie dostosowano określenia kodów PKD do zasad wynikających z nowelizacji z 2014 r., to gdy dokonujemy jakiegokolwiek zgłoszenia zmian wpisu do KRS  w drodze elektronicznej (co jest obowiązkowe od dnia 1 lipca 2021 r.), system PRS wymusi na nas, by wraz z wnioskiem składanym z innych przyczyn poprawić przy okazji także określenie kodów PKD.

Natomiast samo wymuszenie tej zmiany przez system PRS jest o tyle problematyczne, że nie jesteśmy żadnym komunikatem informowani o tym, dlaczego system każe nam zmieniać obowiązkowo kody PKD. Natomiast jak już wcześniej wskazałem nie jest to żaden błąd systemu, a jedynie konsekwencja przepisów nowelizacji ustawy o KRS z 2014 r. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *